Biuro prasowe

Wszystkie informacje

Wszystkie informacje

3 sierpnia 2016

Flesz rynkowy: Rynki akcyjne po posiedzeniu Fed i BoJ

W tym tygodniu, Szymon Zajkowski, Menedżer Inwestycyjny z Biura Doradztwa Inwestycyjnego Citi Handlowy analizuje sytuację na rynkach akcyjnych po lipcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej (Fed) i Banku Japonii (BoJ), a także wyjaśnia jaki wpływ będą miały one dla inwestorów giełdowych oraz przedstawia perspektywy dla japońskiego rynku akcji. Komentarz video dostępny jest na kanale banku na youtube.pl.

Zdaniem eksperta Citi Handlowy zarówno Rezerwa Federalna, jak i Bank Japonii lekko zaskoczyły inwestorów, jednak rezultaty posiedzeń miały jedynie umiarkowany wpływ na rynki akcyjne. - Federalny Komitet Otwartego Rynku, zgodnie z oczekiwaniami pozostawił docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych między 0.25 – 0.5% i podtrzymał zdanie, że warunki gospodarcze w Stanach Zjednoczonych powinny ewoluować w sposób pozwalający na jedynie stopniowe podwyżki stóp procentowych.To, co jednak zaskoczyło to fakt, iż Komitet uznał, że krótkoterminowe ryzyka dla wzrostu gospodarczego zmalały. Rynki natomiast oczekiwały, że po niespodziewanym rezultacie referendum w Wielkiej Brytanii, Fed z większą ostrożnością wypowie się na temat perspektyw dla amerykańskiej gospodarki. – komentuje Szymon Zajkowski.

Jak decyzja Fed wpłynęła na rynek? Zdaniem eksperta z Biura Doradztwa Inwestycyjnego Citi Handlowy rezultat posiedzenia przełożył się jedynie na niewielki spadek rynkowego prawdopodobieństwa podwyżek stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu. - Obecnie kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych wskazują na 20% prawdopodobieństwo podwyżki stóp we wrześniu. Natomiast do końca roku na 37%.- twierdzi menedżer inwestycyjny Citi Handlowy.

Większą niespodziankę przyniosło posiedzenie Banku Japonii. Jak zauważa ekspert Citi Handlowy wbrew rynkowemu konsensusowi Bank Japonii ani nie obniżył stóp procentowych, ani nie zadecydował o przyspieszeniu wzrostu bazy monetarnej. - Jednak ku uciesze inwestorów giełdowych Bank Japonii zwiększył roczny limit środków z 3,3 do 6 bilionów jenów, które przeznaczone zostaną na zakup funduszy ETF. Dodatkowo Bank Japonii podwoił skalę programu pożyczek dolarowych dla lokalnych przedsiębiorstw z 12 do 24 mld USD. – mówi Szymon Zajkowski. Choć w reakcji na rezultaty posiedzenia Banku Japonii, jen zyskał na wartości, to jednak indeksy tokijskiej giełdy sesję zakończyły nad kreską. - Obecnie mamy neutralne nastawienie do japońskiego rynku akcji, jednak w dłuższej perspektywie wciąż widzimy w nim duży potencjał i uważamy, że wysoką zmienność i nerwowe ruchy inwestorów będzie można wykorzystać do budowania długoterminowej pozycji na tym rynku.- dodaje.

powrót